Skip to content

Csavarozás fémben

Ha mással végeztet el egy munkát, az költséges lehet. De a megfelelő hozzáállással sok munkát önállóan is elvégezhet. A „SKIL weboldal” részletes utasításai révén sok időt és pénzt takaríthat meg. Ezeket a részletes utasításokat kategóriákra osztottuk, a házban és a ház körül végzendő különféle munkáknak megfelelően, és világos magyarázatokat nyújtanak Önnek, A-tól Z-ig.

Egyszerűen kattintson egyik részletes útmutatónkra, és már hozzá is láthat!

  1. Csavarok

    A fémekhez használható csavarok számos különféle fejtípussal rendelkezhetnek, például:
    1. hatlapfej
    2. kerek fej
    3. süllyesztett fej
    4. hengeres fej
    5. süllyesztett imbuszfej
    6. hengeres imbuszfej
    7. süllyesztett csillagfej
    8. recés fej

  2. Alátétek

    Az anyák különféle célokra használhatók, és számos különféle típusban és méretben kaphatók. A leggyakoribb típusok az alábbiak:
    1. hatlapfejű anya
    2. peremes anya
    3. önzáró anya
    4. zárt anya
    5. koronás anya
    6. szárnyas anya

  3. A megfelelő csavarkulcs kiválasztása

    Az alátét egy csavar vagy anya alá helyezhető, és elosztja a nyomást a munkadarab védelme érdekében az anya meghúzásakor vagy meglazításakor. Az alátétek az illesztés nedvességtől való szigetelésére is használhatók.
    1. egyszerű alátét
    2. rugós alátét
    3. fogazott alátét
    4. Seeger-gyűrű (belső)
    5. Seeger-gyűrű (külső)
    6. O-gyűrű

  4. Villáskulcs

    A csavarok és anyák méretét gyakran metrikus csavarmenet méret formájában adják meg – például M8 csavar. Minden anya- vagy csavarmérethez megfelelő fej- vagy kulcsméret tartozik. Európában ezeket a méreteket milliméterben (mm) határozzák meg.
    A megfelelő csavar- és csavarkulcs méretek az alábbi táblázatban láthatók:

    Csavar    Kulcs
    M3          5.5
    M4          7
    M5          8
    M6          10
    M7          11
    M8          13
    M10        17
    M12        19
    M14        22
    M16        24
    M18        27
    M20        30
    M22        32
    M24        36
    M27        41
    M30        46
    M33        50
    M36        55

  5. Gyűrűskulcs

    A villáskulcsok általában két fejmérettel rendelkeznek, így kis számú kulccsal meghúzhatja vagy meglazíthatja az összes gyakori csavar- és anyaméretet (6-7 mm, 8-9 mm, 10-11 mm, 12-13 mm, 14-15 mm, 16-17 mm és 18-19 mm).

  6. Dugóskulcs

    A gyűrűskulcs feje 12 belső foggal rendelkezik, és teljesen körbefogja a csavar vagy anya fejét. Ez a kulcstípus nagy erőkifejtést tesz lehetővé (De vigyázzon rá, hogy a kulcs jól illeszkedjen a csavar vagy anya fejére!).

  7. Csőkulcs

    A dugóskulcs különféle méretű betétekkel rendelkezik, és hasznos és sokoldalú szerszám. A dugóskulcs bal/jobb irányváltóval rendelkezik, így a csavarok és anyák meghúzásához és meglazításához egyaránt használható.

  8. Állítható villáskulcs

    A csőkulcs (vagy gyertyakulcs) egy cső, amelynek a végét úgy alakították ki, hogy egy adott méretű anyára vagy csavarra illeszkedjen. Ez a kulcstípus különösen hasznos olyan csavarok vagy anyák esetén, amelyeket nehéz elérni, mert azok túl mélyen helyezkednek el egy villáskulcs vagy gyűrűskulcs használatához. A cső végein két lyuk található, amelyekbe egy fémpálcát vagy csavarhúzót illesztve nagyobb erő fejthető ki a kulcs forgatásához.

  9. Imbuszkulcs

    Ez a kulcs állítható pofákkal rendelkezik, amelyek a nyél felső részén található kis kerék forgatásával szabályozhatók, így különféle csavar vagy anya méretekkel használható. Megjegyzés: a csavar vagy anya feje könnyen megsérülhet, ha az állítható villáskulcs nem illeszkedik jól.

  10. Hatlapfejű csavarok (rövid menet)

    Az imbuszkulcs derékszögű nyéllel rendelkezik, hatszögletű fejjel egyik vagy mindkét végén. Az imbuszkulcsok segítségével imbuszfejű csavarok és anyák húzhatók vagy lazíthatók meg.
    A standard méretek: 1, 2, 3, 4, 5, 5½, 6, 8 és 10 mm.

  11. Hatlapfejű csavarok (teljes hosszú menettel)

    A hatlapfejű csavarok metrikus menettel különféle méretekben kaphatók M4 – M24 között és 20 – 200 mm közötti hosszban. A hatlapfejű csavarokat alkatrészek és anyagok összeszerelésére használják. Ezek villáskulccsal vagy gyűrűskulccsal húzhatók meg. Két kulcsra lesz szüksége: az egyikkel az anyát kell meghúzni, a másikkal pedig megelőzni a csavar egyidejű elforgását. Az anyák az azonos méretű csavarokkal használhatók.

  12. Imbuszfejű csavarok

    A hatlapfejű csavarok metrikus menettel különféle méretekben kaphatók M4 – M16 között és 6 – 200 mm közötti hosszban. Ezek a csavarok a fenti (rövid menetes) hatlapfejű csavarokkal azonosak, de a menet végig ér a csavar fejéig.

  13. Kapupánt-csavarok

    Az imbuszfejű csavarok metrikus csavarmenettel különféle méretekben kaphatók M3 – M12 között és 6 – 120 mm közötti hosszban. E csavarok feje belül hatszögletű mélyedéssel rendelkezik és imbuszkulccsal húzhatók és lazíthatók meg. Az imbuszkulcs előnye a nagyon jó illeszkedés a megfelelő imbuszkulccsal. Nehezen hozzáférhető helyeken is használható.

  14. Fémcsavarok

    A kapupánt-csavarok metrikus menettel különféle méretekben kaphatók M5 – M12 között és 16 – 180 mm közötti hosszban. Közvetlenül a sima fej alatt egy négyzetes keresztmetszetű nyak található. A csavar rögzítése általában a fej bekalapálásával történik úgy, hogy a négyszögletű rész behatoljon az anyagba. Ezzel a csavar szorosan rögzül és nem forog el az anya meghúzása során. A csavar kerek feje nem csak esztétikus, hanem a biztonságot is fokozza – a csavar nem csavarható ki kívülről, ezért ideális kapuk vagy garázsajtók szereléséhez.

  15. Önmetsző csavarok

    A fémcsavarok hengeres fejjel és metrikus menettel különféle méretekben kaphatók M2 – M4 között és 4 – 30 mm közötti hosszban.

  16. Önmetsző lemezcsavarok

    Az önmetsző csavarok hengeres fejjel, PH vagy PZ hornyokkal és önmetsző menettel különféle méretekben kaphatók 2,2 – 3,5 mm között és 6,5 – 38 mm közötti hosszban.
    E csavarok szára hegyes csúccsal rendelkezik és tág menettel, ami végigér a csavar fejéig. Ezért a csavar jól halad az anyagban és saját menetet alakít ki annak behajtása során. Mindig fúrjon elő egy, a csavar száránál kisebb átmérőjű furatot fúrógéppel.

  17. Belső menet vágása I

    Két fémlemez összeerősítéséhez érdemes önmetsző lemezcsavarokat használni. Ezek a csavarok nem igényelnek előfúrást.

    Az önmetsző lemezcsavarok alkalmasak vékonyabb lemezek vastagabb lemezekre szereléséhez vagy konzolok felszereléséhez fémoszlopokra. Rögzítőlemezzel kombinálva szilárdan összeszerelhet velük alkatrészeket. Az összeszerelés sokkal gyorsabb, mint a popszegecsekkel vagy csavaranyákkal, részben azért, mivel nincs szükség előfúrásra. Ezek a csavarok 6 - 27 mm közötti hosszban kaphatók.

  18. Belső menet vágása II

    Ha belső menetet akar vágni fémbe, például egy csavar számára, menetfúrót kell használnia. A menetfúró használata előtt előbb előfúrást kell végeznie olyan átmérőjű fúrószárral, ami kissé nagyobb, mint a menetfúró magja, de kisebb, mint a menetfúró külső menetének átmérője.
    A furat megfelelő méretének kiválasztásához használja az alábbi szabályt:
    A furat átmérőjének a menetfúrón feltüntetett méret 80%-ának kell lennie.
    Példa: M6-os menet vágásához 6 x 0,8 = 4,8 mm-es furatot kell fúrnia, vagyis kerekítve 5 mm-est (lásd a táblázatot).

  19. Külső menet vágása I

    Ezután használja a 3-részes normál menetfúró készletet a menet vágásához az előfúrt furatba. Ezt 3 lépésben kell végezni a 3 menetfúró és a nyél segítségével.
    • 1. vágás: kúpos menetfúró használata a menet elővágásához
    • 2. vágás: közepes menetfúró használata mélyebb menettel
    • 3. menetfúró: a fő menetfúró használata a menet végleges mélységbe vágásához
    Ha kézzel vágja a menetet, ügyeljen rá, hogy a menetfúró derékszögben álljon a munkadarabra. Nagyon fontos, hogy folyamatosan letörje és eltávolítsa a fém forgácsokat: minden 2 fordulat után a vágás irányába (órairány), forgassa visszafelé a menetfúrót fél fordulattal. Ez megelőzi a menet törését. A vágóolaj használata megkönnyíti a folyamatot. A menetet közvetlenül is vághatja elektromos fúrógéppel, speciális gépi menetfúróval, ami egyetlen műveletben fúr menetet. Ezek a gépi menetfúrók csak kis átmérő esetén használhatók.

  20. Külső menet vágása II

    Külső menetet vághat egy kör alakú keresztmetszetű munkadarabra, például rúdra, tengelyre vagy csőre.
    Ehhez menetvágót és tartóeszközt kell használni. A menetvágók vágófogakkal rendelkeznek, amelyek menetet vágnak a fém munkadarab külső oldalára. A menet vágása teljes mélységre egyetlen művelettel történik. Minden rúdátmérőhöz eltérő menetvágó fejet kell használni. A menetvágókkal a sérült csavarmenetek is kijavíthatók.

  21. Popszegecsek használata I

    A menet vágása során nagy erőt kell kifejteni, miközben a menetvágót jobbra (órairányba) forgatja. A menetvágó minden fordulata után forgassa azt visszafelé negyed fordulattal a fémforgácsok eltávolításához. Ellenőrizze folyamatosan, hogy a menetvágó derékszögben álljon a munkadarabra és használjon vágóolajat, mivel e nélkül nem kap egyenletes, jó minőségű menetet és a vágás nagyon nehéz lesz.

  22. Popszegecsek használata II

    A popszegecsek vagy vakszegecsek segítségével vékony anyagok vagy lemezek erősíthetők össze. A popszegecs egy fémszegecs egy rövid alumíniumcsővel és egy vastagabb szakasszal az egyik végén. Fúrjon lyukat a két rögzítendő anyagon keresztül, és helyezze a popszegecset a lyukba. A popszegecs fejének teljesen ki kell lógnia az anyag túloldalán. A popszegecset ezután popszegecshúzóval rögzítik.
    A popszegecsek különféle átmérőkben kaphatók. A popszegecs kiválasztása során ne csak a méretet ellenőrizze, hanem a szegecs rögzítő részének hosszát is.

  23. Popszegecsek használata II

    A szegecselt illesztés kialakítása a következő módon történik:
    1 A popszegecshúzót először össze kell zárni, az megfogja a szegecs szárát és előrehúzza azt az anyagban
    2 Az alumíniumcső az anyag hátsó oldalán összenyomódik.
    3 A szegecshúzó további összezárásakor az alumíniumcső kitágul
    4 Amikor elegendő erőt fejt ki a szegecshúzóra, a szegecs szára letörik
    A popszegecs nagyon stabil és nehezen távolítható el.
    A popszegecsek használatának nagy előnye, hogy erős illesztés alakítható ki olyan helyeken is, amit az anyag hátoldala felől el se tud érni. Ez csavarokkal és anyákkal nem lehetséges.

Értékelés

Értékelje ezt a lépésről lépésre leírást.

Csavarozás fémben

4.6
4.6 of 5

1337 Szavazás száma

  • 5
    1093
  • 4
    127
  • 3
    25
  • 2
    16
  • 1
    76