Skip to content

Moha eltávolítása a gyepről

Ha mással végeztet el egy munkát, az költséges lehet. De a megfelelő hozzáállással sok munkát önállóan is elvégezhet. A „SKIL weboldal” részletes utasításai révén sok időt és pénzt takaríthat meg. Ezeket a részletes utasításokat kategóriákra osztottuk, a házban és a ház körül végzendő különféle munkáknak megfelelően, és világos magyarázatokat nyújtanak Önnek, A-tól Z-ig.

Egyszerűen kattintson egyik részletes útmutatónkra, és már hozzá is láthat!

  1. A mohásodás okai

    A gyepen kialakuló moha gyakran okoz bosszúságot. Valódi problémává is válhat, ha a moha erősebbnek bizonyul a fűnél. A mohásodásnak több oka is lehet: túl savas (alacsony pH értékű) vagy túl nedves talaj, terméketlen talajok, illetve a túl rövidre vágott fű mind hozzájáruhatnak a problémához.
  2. Miért távolítsa el a mohát?

    Ha szép zöld gyepet és jól növekedő füvet szeretne, akkor el kell távolítania a mohát és megelőznie a mohásodást a továbbiakban. A moha eltávolításával a fű több fényhez és oxigénhez jut. A fű gyökerei jobban képesek felvenni a tápanyagokat a talajból, ami jót tesz a gyep egészségének.
  3. Mikor távolítsa el a mohát?

    Az év során két jelentős növekedési időszak létezik a gyep számára: egy tavasszal (április/május) és egy ősszel (szeptember/október). Ha ezek előtt az időszakok előtt távolítja el a mohát, gyep képes lesz regenerálódni a növekedés során. A gyep állapotától függően a moha évente egy vagy két alkalommal távolítható el. Ha év közben sok moha alakul ki, miután eltávolította a mohát, újra megismételheti az eljárást. Ha évente csak egyszer távolítja el a mohát, akkor azt lehetőleg áprilisban tegye.

    Ügyeljen rá, hogy egy száraz napon távolítsa el a mohát, amikor az kisebb eséllyel tapad a fűhöz. A tavasz időnként korán kezdődik, így már márciusban eltávolíthatja a mohát. Figyelje az időjárást.

  4. 1. lépés: Távolítsa el a leveleket és más hulladékot a gyepről

    Kezdje a levelek és más hulladékok, például gallyak eltávolításával a gyepről. Lombporszívóval gyorsan elvégezheti a munkát. A (lehullott) falevelek mellett a lombporszívó az apró metszési hulladékot is képes felszívni és felaprítani. Ez egy zsákba kerül, így könnyen kidobható.
  5. 2. lépés: Nyírja le a füvet

    Miután növekedésnek indult, nyírja le a füvet 2-3 cm hosszúra (kb. 1 col). Ha a fű alig nőtt, nem szükséges lenyírni.
  6. 3. lépés: Távolítsa el a gyepet és szellőztessen

    Használjon speciális gyeplazítót a moha eltávolításához. Egy gyeplazítóval könnyen eltávolíthatja a mohát a gyepről. Ezután egyszerűen gereblyézze össze és távolítsa el a mohát. A moha egyes helyeken nehezebben távolítható el. Ezeken a helyeken kétszer is használhatja a gyeplazítót, egyszer egyik irányba, majd másodszor merőlegesen.
  7. 4. lépés: Utánvetés

    A moha eltávolítása után a gyepen kopasz foltok keletkezhetnek, ahol korábban sok moha volt. Ezt fűmag utánvetésével kezelheti. A fű akkor csírázik legjobban, ha a hőmérséklet nem túl magas. Ügyeljen rá, hogy a gyep nedves legyen, amíg a fűmagok ki nem csíráznak és ne taposson a frissen kikelt fűszálakra, mert azok könnyen megsérülhetnek. Ne feledje, hogy a madarak imádják a fűmagot. Elriaszthatja őket úgy, hogy a gyep több pontján pálcához rögzített alufóliát helyez ki.

  8. 5. lépés: Mész használata (tél)

    A talaj savassága – a pH-értéke – nagyon fontos tényező a fű növekedésében. Ehhez kerti áruházakban beszerezhet talajtesztelő készletet.

    Ha a pH-érték túl alacsony, a fű nem képes minden szükséges tápanyagot felvenni, így lassabban fog nőni. Ez lehetőséget ad a mohának, hogy a fű között növekedjen. A mész használata növeli a talaj pH-értékét, így az kevésbé lesz savas. Használjon gyepkezeléshez való speciális meszet, egyenletesen eloszlatva azt a tél kezdetén. A tél közepén megismételheti a kezelést. Még akkor is használhat meszet, ha a talajt hó fedi. A mész a talajba szivárog majd, amikor a hó elolvad.

  9. 6. lépés: Trágyázás

    Minden gyep tápanyagokat igényel. Ezt szem előtt tartva, trágyázza meg a gyepet körülbelül 6 héttel a mész használata után. Ez további védelmet nyújt a betegségekkel szemben, segít a fűnek gyorsabban regenerálódni és egészségesebb, zöldebb gyephez vezet. A sűrűbbre nőtt fű szintén csökkenti a mohásodás kockázatát.

    Különféle trágyák kaphatók. Két fő csoportba sorolhatók: szerves trágyák és műtrágyák. A műtrágya olcsóbb, mint a szerves trágya és tartalmaz minden ásványi anyagot, amire a gyepnek szüksége van. A szerves trágya csak természetes tápanyagokat tartalmaz és tovább fejti ki hatását, mint a műtrágya. Ne feledje, hogy a legtöbb trágya olyan anyagokat tartalmaz, amelyek károsak a gyermekek és háziállatok számára. Ezt szem előtt tartva, lehetőleg tartsa távol a gyermekeket és háziállatokat a gyeptől néhány napig, amíg a trágya a talajba hatol. Mindig kövesse a termék csomagolásán található utasításokat.

  10. A gyep mohásodásának megelőzése

    A megelőzés természetesen jobb a gyógyításnál. Néhány kiegészítéssel a gyep karbantartási rutinjában minimálisra csökkentheti a mohásodás kockázatát a jövőben.

    Rendszeresen távolítsa el a leveleket, metszési hulladékot és más tárgyakat a gyepről. Ez jobb oxigénellátást biztosít a fűnek és megszünteti a moha által kedvelt nedves, árnyas helyeket.

    Rendszeresen nyírja a füvet (amíg az nő, legalább hetente), de ne vágja túl rövidre. Ha a gyep elsősorban díszként szolgál vagy a nap nagy részében árnyékban van, nyírja azt 2-3 cm magasra (körülbelül 1 col). Ha a gyepen gyerekek vagy háziállatok játszanak, akkor valamivel hosszabra hagyhatja. Állítsa a nyírási magasságot 4-5 cmre (1,5-2 col).

    Ha minden évben meszet szór ki a tél beálltakor és a tél közepén, a talaj pH-értéke nem fog alacsonyra csökkenni. Mielőtt hozzálátna, talajteszttel ellenőrizze a talaj pH-értékét.

    A moha az árnyékot kedveli. Ha bokrok vagy fák árnyékot vetnek a gyep egy részére, érdemes lehet azokat kissé megmetszeni, hogy több napfény jusson át.

Értékelés

Értékelje ezt a lépésről lépésre leírást.

Moha eltávolítása a gyepről

4
4 of 5

397 Szavazás száma

  • 5
    214
  • 4
    87
  • 3
    18
  • 2
    15
  • 1
    63